Przesłaniem o potrzebie: większej uważności przy wyborze stylu życia, gotowości do uczestniczenia w badaniach przesiewowych, korzystania z dobrodziejstw medycyny, jakimi są skuteczne metody zapobiegania zakażeniom wirusami onkogennymi i nowoczesne metody testowania ich nosicielstwa – staramy się zainteresować różne grupy zawodowe i pokoleniowe.
Przesłaniem o potrzebie: większej uważności przy wyborze stylu życia, gotowości do uczestniczenia w badaniach przesiewowych, korzystania z dobrodziejstw medycyny, jakimi są skuteczne metody zapobiegania zakażeniom wirusami onkogennymi i nowoczesne metody testowania ich nosicielstwa – staramy się zainteresować różne grupy zawodowe i pokoleniowe.
Do debat ekspercko-systemowych, propagujących wiedzę o znaczeniu bycia szybszym niż choroba zapraszamy ekspertów w dziedzinie nauk medycznych, ekonomistów, prawników, psychologów, ale też parlamentarzystów reprezentujących różne opcje polityczne.
W kwestii zdrowia Polaków musimy mówić jednym głosem. Dlatego zasiadamy przy interdyscyplinarnych stołach dyskusji, zwyczajowo już, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, ale też mówimy o znaczeniu medycyny stylu życia podczas tak ważnych wydarzeń jak Kongres Zdrowia Polaków profesora Henryka Skarżyńskiego.
To część systemowa kampanii, która pozwala przedstawicielom różnych środowisk na wymianę doświadczeń i pomysłów, służącą wypracowaniu konkretnych rozwiązań.
Tym, co nas łączy jest świadomość pilnej potrzeby wprowadzenia do programu nauczania w szkołach i w trakcie zajęć przedszkolnych – godziny dla zdrowia. Trudno doprawdy zrozumieć powody tak poważnych zaniechań w obszarze edukacji młodych Polaków, dlatego też przypominamy i przypominać będziemy o przecież prostym, a jakże skutecznym rozwiązaniu.
W oczekiwaniu na konkretne decyzje będziemy sami docierać do dzieci, proponując dyrektorom szkół spotkania dla uczniów z udziałem lekarzy – propagatorów idei medycyny stylu życia, których wspierają nasze ambasadorki – Ewa Jakubiec i Laura Breszka.
21 listopada w piaseczyńskiej szkole podstawowej nr 2, uczniowie klas 4-8 mieli możliwość rozmowy z profesorem Arturem Mamcarzem, kierownikiem III Kliniki Kardiologii WUM, Anną Jasińską, wieloletnią rzeczniczką Polskiej Unii Onkologii i Medycznej Racji Stanu, którzy zachęcali do uważności dla zdrowia. Była mowa o zagrożeniu: nikotyną, alkoholem, śmieciowym jedzeniem, stresem, brakiem aktywności fizycznej, ale też potrzebie budowania dobrych, trwałych relacji z otoczeniem. Dzieci pytały, jak rozmawiać z rodzicami by przestali palić i zgłaszali się na badania, ale też z zainteresowaniem słuchały o szczepieniach i testach w kierunku HPV oraz o możliwych źródłach zakażenia wirusem HCV i roli testów pozwalających dotrzeć do jego nosicieli. Zatrzymaniu ich uwagi na tych niełatwych tematach bardzo pomogła obecność ambasadorki naszej kampanii, tegorocznej Miss Polonii – Ewy Jakubiec. Wsparty głosem lubianej aktorki – Laury Breszki, apel najpiękniejszej Polki, a nadto osoby o wykształceniu medycznym, by uważać na to co jedzą, jak spędzają wolny czas i by oni sami oraz ich bliscy nie unikali lekarzy wtedy, gdy ten kontakt może mieć wpływ na jakość i długość życia, został nie tylko w skupieniu wysłuchany. Gdy przyszedł czas pytań, w górze pojawił się las rąk. Dociekliwość pytających stanowiła najlepszy dowód owego skupienia.
Przypomnę, że Ewa Jakubiec bardzo zaangażowana jest w edukację Polek na temat znaczenia wczesnego wykrywania raka piersi. Ja – kobieta mająca 30 lat doświadczenia życia z chorobą i liderka ruchu Amazonek wysoko cenię to zaangażowanie. Tak wiele zmieniło się na lepsze w obszarze medycyny naprawczej od czasu mojej diagnozy. Wciąż jednak zbyt mało tych dobrych zmian w postawach samych kobiet.
Prowadząc kampanię mającą zmienić ten stan rzeczy często słyszę o lęku przed badaniami, a tak naprawdę – przed diagnozą raka.
Przypominam wtedy, że badamy się nie w poszukiwaniu choroby, lecz by spać spokojnie z poczuciem, że jesteśmy zdrowe, a na wypadek wykrycia nowotworu – by uchwycić zagrożenie w jak najwcześniejszym stadium. Akcentuję w tym drugim przypadku fakt ogromnego postępu medycyny i to, że mamy w Polsce dostęp do najskuteczniejszych terapii. Ta wiedza jest nie do przecenienia w procesie społecznej edukacji i przełamywania najważniejszej bariery – lęku.
Profilaktyka w chorobie nowotworowej ma dla mnie jeszcze jeden, istotny wymiar – to możliwe już dziś zapobieganie jej wznowie. Apelując o zgłaszanie się na badania wiem, że wczesne stadium raka piersi to szansa na całkowite wyleczenie. Niestety, od tej reguły mamy wyjątek. Mowa o wczesnym, HER2-ujemnym raku piersi, który u 1/3 pacjentek ze zwiększonym ryzykiem nawrotu wymaga dodatkowych opcji terapeutycznych. Wiemy, że takim rozwiązaniem jest lek z grupy cyklibów. Bardzo liczymy na dostęp także do tego, z licznych już dostępnych nam, dobrodziejstwa postępu medycy.
Doświadczenie pokazuje, że w dobrych rozmowach rodzą się dobre pomysły. Nasza kampania jest zaproszeniem do dobrych rozmów, o dobrym życiu.
Krystyna Wechmann, prezes Fundacji Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, współinicjatorka kampanii „TAK dla zdrowia rodziny”.
Żródło: https://glospacjenta.pl/wydarzenia/728,tak-dla-rozmow-o-dobrym-zyciu-tak-dla-zdrowia-rodziny
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
12 kwietnia 2024
Zdrowie Polek i Polaków w czasach zmian klimatu. Co zaboli nas najmocniej?
Najczęściej o zdrowiu w perspektywie zmian klimatu mówimy…
20 lutego 2024
„Zdrowie to więcej niż brak choroby”
Światowa Organizacja Zdrowia nazywa właściwą troskę o zdrowie –…
21 grudnia 2023
TAK dla zdrowia rodziny. Nauczmy się zarządzać zdrowiem
Najwyższy czas, by poza przemyślaną strategią radzenia sobie…
1 grudnia 2023
Dwie trzecie mieszkańców Europy choruje na otyłość lub nadwagę
Jeśli chcemy skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, to musimy…
15 listopada 2023
Raport The Lancet: zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie
Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown…
9 listopada 2023
Wczesne rozpoznanie raka piersi to polisa na życie
— Myślę, że największym wyzwaniem w postępowaniu z chorymi…
9 listopada 2023
Ten nowotwór dopada głównie młodych mężczyzn. Lekarze apelują: Badaj jajka!
Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów, raka jąder…
30 czerwca 2022
Eksperci: Alarmująca liczba Polaków z przewlekłą chorobą nerek
Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpią co najmniej 4,7 mln…
26 kwietnia 2022
Dzięki skutecznemu leczeniu pacjenci z migreną przewlekłą mogą żyć normalnie
Dzięki skutecznemu leczeniu pacjenci z migreną przewlekłą mogą żyć…