7 października w ramach kampanii poświęconej profilaktyce onkologicznej #TAKdlazdrowiarodziny odbyła się konferencja, z udziałem pacjentów onkologicznych, przedstawicieli Kościoła w Polsce, lekarzy, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. W spotkaniu udział wzięło kilkaset kobiet leczonych z powodu raka piersi z całej Polski.
Agata Kornnhauser-Duda, Pierwsza Dama RP, dziękując Amazonkom za kampanię TAK dla zdrowia rodziny napisała – „Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z własną chorobą, wspierają Panie kolejne kobiety w pokonywaniu raka. Wsparcie to jest bezcenne, zwłaszcza w przypadku ciężkiej choroby, która zmienia życie i wpływa na jego dalszy bieg. (…) Jako patronka tego przedsięwzięcia życzę powodzenia w wypełnianiu jego założeń, które składają się na profilaktykę onkologiczną - dodała.
W akcję zaangażowało się także Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Łączę się w modlitwie ze wszystkimi, którzy na Jasnej Górze proszą o wstawiennictwo dla wielu zmagających się z chorobami nowotworowymi, tak wielkim wyzwaniem naszych czasów - napisała w liście minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
Poseł Barbara Dziuk, przewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia zaznaczyła w swojej wypowiedzi, że zdrowie nie zna barw politycznych, łączy nas i tylko razem możemy wypracować dobre standardy dla bezpieczeństwa pacjenta. Wspólnie zbudowaliśmy strategię onkologiczną, funkcjonującą obecnie jako Krajowa Sieć Onkologiczna. Poseł Dziuk podkreśliła, że głos pacjentów jest kluczowy, kształtując nasze działania i legislację. - "Jesteśmy razem dla zdrowia, razem dla rodziny." - podkreśliła poseł Barbara Dziuk.
Jak podkreślił prof. Mariusz Wyleżoł, kierownik warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości, sama otyłość jest już chorobą, a jej wystąpienie znacznie podnosi ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych u cierpiącego na nią pacjenta. – „Otyłość zwiększa częstość występowania nowotworów złośliwych o 40 procent. Konkretnie to badanie przeprowadzone było na populacji kobiet brytyjskich. Oceniono, że na każdy tysiąc Brytyjek, w ciągu całego życia, jeżeli panie nie będą chorowały na otyłość, 170 pań zachoruje na nowotwór złośliwy. Jeżeli te panie chorują na otyłość, będzie to dotyczyło już 270 kobiet” - podał profesor.
Prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala w Lublinie, zabrał głos na temat wirusa HCV powodującego zapalenia wątroby typu C. Rekomendował uczestnikom badania profilaktyczne krwi z uwzględnieniem obecności wirusa HCV, ponieważ na początkowym etapie choroby pacjent może nie mieć świadomości zakażenia, objawy mogą nie występować przez długi czas.
- „Działajmy metodą edukacji, posługujmy się argumentacją, bo żaden kraj na świecie nie wycofał szczepionki z użycia. Wszyscy podkreślamy niezwykle wysoką skuteczność, bo redukcja (zachorowalności) wynosi 95-97 procent” - podkreślił Prof. Grzegorz Panek, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa Szpitala im. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, odnosząc się do wirusa HPV powodującego raka szyjki macicy i innych nowotworów.
Dr Mateusz Adamkiewicz, zastępca kierownika oddziału urologii w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie, rozpoczął swoje wystąpienie słowami uznania dla tej wspaniałej inicjatywy. Zaznaczył, że uważa to za świetną okazję, aby poruszać temat raka prostaty wśród kobiet. “Chciałem podziękować za zaproszenie, jednocześnie pogratulować tej wspaniałej inicjatywy, bo uważam, że jest naprawdę świetne, że mogę mówić do kobiet o raku prostaty, ponieważ codziennie mam pacjentów, którzy przychodzą na pierwsza wizytę i tak troszkę zakłopotani mówią, że żona ich wygnała na wizytę, żebym po prostu ich przebadał. Szanowne panie wszystko w waszych rękach.” – podkreślał ekspert. Rak jądra dotyka młodych mężczyzn, osiągając szczyt zachorowań w wieku od 15 do 35 lat, dlatego apelował do młodych mężczyzn, aby regularnie przeprowadzali samobadanie, co miesiąc pod prysznicem czy po gorącej kąpieli. – „Jeśli cokolwiek was zaniepokoi, natychmiast udajcie się do urologa na badanie USG. Rak jądra nie znosi zwłoki.” – apelował. Na zakończenie skierował się do słuchaczek - “Szanowne Panie, wysyłajcie swoich mężczyzn do lekarzy, dbajcie o nich i również raz w roku zgłaszajcie się na kontrolne USG.”